Více
  10.5 C
  Czech
  Úterý, 27 září, 2022

  Sedmiletý klučina si půjčil od táty telefon. Udělal dluh 40 tisíc, odneslo to auto

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Do téhle situace už se jistě mnozí z vás dostali. Hra na telefonu, která se zpočátku tváří, že je zadarmo, vyžaduje po několika kliknutích platbu. Většina lidí v téhle chvíli hru smaže a dál už nic neřeší. Kluk z Walesu zažil obdobnou věc, na tátově mobilu ale za hry zaplatil. A to celkem slušně.

  Děti a telefon, to je téma samo pro sebe. Než aby rodiče nechali své ratolesti pobíhat na čerstvém vzduchu, dají jim do rukou přístroj, které je zabaví na dlouhé hodiny. Obě strany jsou v tu chvíli spokojené, občas se ale mohou věci vymknout kontrole.

  Muhammad Mutaza z Walesu zapůjčil svému sedmiletému synkovi telefon. Ten na něm hrál něco málo přes hodinu, otci ale následně málem způsobil infarkt. Na email totiž začaly chodit potvrzení plateb v hodnotě 9 až 99 liber.

  Konečný verdikt zněl 1300 liber, což se v přepočtu na české koruny rovná něčemu kolem 40 tisíc. Celkem 29 účtenek vyrobil syn během hraní hry Dragons: Rise of Berk, která zpočátku vypadala bezplatně. Nakonec ale nebyla ani náhodou.

  „Moje první myšlenka byla, že jsem se stal obětí podvodu. Nikdy by mě nenapadlo, že je možné utrácet peníze v dětské hře. Ta hra je pro děti od čtyř let věku výše,“ divil se otec. Společnosti Apple si následně začal stěžovat.

  Odneslo to auto!

  Částka 40 tisíc korun není vůbec malá a otec byl kvůli svému potomkovi nucen prodat svou Toyotu Aygo. U společnosti, která mu telefon prodala, začal naříkat, takže mu bylo asi 6 tisíc korun vráceno, zbytek ale musí doplatit.

  „Byl jsem zákazník Applu od roku 2005. Člověku ze zákaznického servisu jsem do telefonu řekl: ‚Dobrá práce, oškubali jste mě, gratuluji, povedlo se vám oškubat moje dítě. Ošálili jste ho. Ale už vám nikdy nedám jedinou penci,‘“ rozčiloval se Mutaza.

  Sám teď zvažuje právní kroky, které by celý případ mohly vyřešit. V minulosti se staly podobné věci třeba ve Spojených státech amerických, kde nakonec rodina dítěte, které utratilo 6 tisíc liber, zvítězila. Velšan doufá v to samé.

  Apple se zatím k ničemu nevyjádřil, na svých stránkách však dodává, že má v systému prvek „Ask to Buy“. Ten zamezuje dětem do 13 let cokoliv kupovat bez vědomí rodičů, zřejmě ale nebyl na telefonu zapnutý.  

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS