LoLLeague of Legends esport v roce 2025 změnil formát, vítěz zůstal stejný

League of Legends esport v roce 2025 změnil formát, vítěz zůstal stejný

Rok 2025 přepsal fungování profesionální scény League of Legends. Ve většině lig naplno naskočil systém tří splitů, do draftu vstoupilo pravidlo Fearless Draft a týmy musely zvládat téměř nepřetržitý tlak bez prostoru na klasické „vyladění formy“ před play off.

Změny se promítly i do toho, jak se vyhrává. V sériích na čtyři a pět her dostaly větší váhu příprava a práce trenérských štábů, protože draft už nešel stavět na pár jistotách pořád dokola. V popředí se tak často objevovaly sestavy, které měly širší funkční pool šampionů, čistší souhru a schopnost zahrát více různých stylů bez toho, aby se rozsypaly při první komplikaci. Z pohledu fanoušků přinesl Fearless Draft víc nečekaných voleb a víc variací v rozhodujících mapách, kde se objevovaly i netradiční tahy.

Přes rychlé tempo změn se ale dlouho držel jeden jasný obraz sezony. Nejpevnější odpověď na otázku, kdo byl v roce 2025 nejlepší tým světa, nabízelo Gen.G, které působilo o patro výš hlavně díky konzistenci. Výkladní skříní byl titul z MSI ve Vancouveru, kde Gen.G porazilo T1 a trofej obhájilo. Pomohla tomu i úprava formátu na double elimination a právě Fearless Draft, který u MSI přispěl k novému rekordu ve sledovanosti.

Nejblíž k tomu, aby korejskou dominanci skutečně nalomila, se dostalo Anyone’s Legend. Tým bez okázalých hvězd dokázal jako jediný z LPL držet krok a tlačit favority na limit, jenže klíčové série pokaždé nedotáhl. Anyone’s Legend prohrálo s Gen.G v pětizápasové bitvě na MSI i na Esports World Cupu a podobně těsně skončilo i na Worlds, kde ho ve čtvrtfinále vyřadilo T1. Do dalšího roku chce Anyone’s Legend jít se stejnou sestavou a zkusit tenhle strop konečně prorazit.

Na Západě byl rok 2025 trochu hořkosladký. Rozdíl vůči východním špičkám se zdál menší, Fearless Draft v tom pomohl, ale stále bylo vidět, že nejlepší týmy z Koreje a Číny mají větší klid a kvalitu v týmových bitvách. Evropa brala aspoň dílčí plus v tom, že G2 se znovu dostalo do nejlepší osmičky Worlds po dvou letech, kdy tenhle cíl nevyšel. Mezinárodní konkurenci přidaly i sestavy jako FlyQuest a MKOI, zatímco severoamerický a jihoamerický prostor se potýkal s problémem zájmu, protože rebrand LTA podle dostupných dat nepřinesl očekávaný efekt a sledovanost držela hlavně LTA South Conference.

Finále sezony nakonec přineslo známý konec, T1 zvedlo Summoner’s Cup před tisíci diváků v čínském Chengdu. Tým kolem Lee „Faker“ Sang-hyeok prošel mimořádně náročnou cestou, když začínal už v play in fázi proti Invictus Gaming a postupně se potkal s největšími vyzyvateli včetně Anyone’s Legend, Gen.G a KT Rolster. Výrazným příběhem byl Gumayusi, který po horské dráze sezony a krátkém posazení mimo sestavu dotáhl T1 k titulu a získal ocenění Finals MVP. Krátce po vrcholu ale přišel další zlom, Gumayusi oznámil odchod a přestoupil do Hanwha Life Esports, kde se znovu spojí s bývalým spoluhráčem z T1 Choi „Zeus“ Woo-je.

Doporučujeme

FalleN ukončí hráčskou kariéru

Gabriel „FalleN“ Toledo oznámil, že po konci roku 2026 ukončí aktivní kariéru v Counter-Strike. Brazilská legenda a současný in-game leader FURIE tím uzavírá dvacetiletou hráčskou dráhu, ale zároveň naznačuje, že ve hře zůstane i nadále.

ExtraEmily čelí obvinění z umělého navyšování sledovanosti

Streamerka ExtraEmily se dostala pod tlak poté, co se na sociálních sítích začal šířit klip z jejího vysílání. Na obrazovce se v něm na chvíli objevil panel se stránkou, která slibuje zvyšování počtu diváků, a kolem celé situace se rychle rozjela vlna spekulací.

Crimson Desert prodal 5 milionů kopií. Nový hit od Pearl Abyss válcuje trh 

Ambiciózní open-world akce Crimson Desert dosáhla dalšího milníku. Necelý měsíc po vydání hlásí pět milionů prodaných kopií a potvrzuje, že jde o jeden z největších herních úspěchů letošního roku.

Start plný problémů. Starfield na PS5 trápí pády, Bethesda slibuje rychlou opravu

Očekávaný příchod Starfieldu na PlayStation 5 provází vážné technické potíže. Hráči hlásí pády, zamrzání i ztrátu uložených pozic. Bethesda slíbila rychlý zásah formou hotfixu.

Dragon Age: Inquisition se loučí s PS3. Po 11 letech končí online režim

Electronic Arts postupně utlumuje starší tituly a tentokrát přichází na řadu Dragon Age: Inquisition na PlayStation 3. Po více než dekádě od vydání končí jeho online podpora, což symbolicky uzavírá jednu kapitolu herní historie.

Overwatch Season 2 dorazí už 14. dubna

Druhá sezona Overwatch letos dorazí už 14. dubna. Blizzard termín potvrdil na sociálních sítích i v materiálech k nové hrdince. Aktualizace přinese nový obsah, změny v hratelnosti i úpravy stávajících postav.

Epic chystá další velkou hru s Disney licencí

Epic Games pracuje na nové akční hře ve stylu extraction shooteru ve spolupráci s Disney. Titul by měl podle dostupných informací dorazit už letos v listopadu a půjde o první projekt vzniklý po investici Disney ve výši 1,5 miliardy dolarů do Epicu.

Kaajak zůstává ve Fnatic až do roku 2028

Polský hráč Kajetan „kaajak“ Haremski prodloužil smlouvu s organizací Fnatic až do roku 2028. Tým si ho pojistil navzdory sezoně, ve které několikrát skončil těsně pod vrcholem. Kaajak přesto vnímá setrvání jako nejlepší možné rozhodnutí a zdůrazňuje stabilitu i zázemí, které mu klub nabízí.

Esport se mění, ale sexismu se nezbavil

Esport je dnes otevřenější než dřív a scéna je pestřejší. Přesto se opakují situace, které ukazují, že rovné podmínky pro všechny stále neplatí. Příběhy hráček z League of Legends znovu otevřely téma diskriminace, která nezmizela, jen se často přesunula do méně viditelné podoby.

Skandál na Pokémon Go šampionátu. Vítěz diskvalifikován, fanoušci zuří

Rozhodnutí pořadatelů regionálního šampionátu v Orlandu rozohnilo herní komunitu. Favorit turnaje byl po finále diskvalifikován za údajně nesportovní chování během oslavy vítězství. Fanoušci mluví o ostudě a požadují okamžitou nápravu.

Fortnite možná přijde o ikonický emote. „Bye Bye Bye“ může zmizet natrvalo 

Populární taneční emote z Fortnite visí na vlásku. Autor slavné choreografie žaluje Sony kvůli právům na legendární „Bye Bye Bye“ a hráči se obávají, že krátké zářijové vydání bylo možná úplně poslední.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama