Více
  3 C
  Czech
  Neděle, 27 listopadu, 2022

  E-sport? Ztráta času, tvrdili v Pákistánu. Teď řadí hry po bok kriketu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ještě před nějakým časem vysoké představenstvo v Pákistánu tvrdilo, že jsou hry jen návykové, berou hromadu času a mohou dětem způsoboval fyzické i psychické problémy. Teď je ale zřejmě všechno jinak. Místní ministr vědy a techniky prohlásil, že chce e-sport zařadit po bok regulérních sportů.

  A to by znamenalo hodně. Fawad Chaudry se nechal na svém účtu na Twitteru slyšet, že chce v zemi e-sport pozvednout. Jednání mezi sportovními a vědeckými kruhy prý nabírají na obrátkách a pákistánská veřejnost by se mohla brzy dočkat odpovědi.

  Ta se má nést v kladném duchu. „Memorandum mezi pákistánskou sportovní radou a pákistánskou vědeckou nadací bylo podepsáno, e-sport by tak měl dostat status regulérního sportu. Jestli vás baví hry, připravte se. Čekají vás nové příležitosti,“ slibuje Chaudry.

  Pro odvětví e-sportu by to znamenalo vítězství. V zemi nejsou hry zrovna na vzestupu. Před časem zakázalo vedení pákistánských telekomunikací PUBG Mobile a hraní her označilo za následující: „Návykové, ztráta času a způsobující dětem zdravotní problémy.“

  To už ale naštěstí neplatí. Ministr se ke kroku odhodlal po rozhovoru s Waqarem Zakou, který v druhé nejlidnatější muslimské zemi světa patří mezi hlavní osobnosti spojené s e-sportem. Co se bude dít dál?

   „Plánujeme spolupráci se společnostmi na vytvoření osnov a zavedení certifikace her na univerzitách,“ prozrazuje ministr Chaudry. V zemi by rád vytvořil ekosystém, jehož úkolem bude najít a vytrénovat mladé talenty.

  Což už v zemi vlastně v malé formě funguje i teď. Z jedné jediné instituce by se ale měla do budoucna stát rozsáhlá síť, která by mladým hráčům nabízela příležitosti. V zemi je v oblibě hlavně zmiňovaná kontroverzní hra PUBG Mobile, ale třeba také CS:GO, rostoucí Valorant nebo celosvětově nejoblíbenější hra League of Legends.

  Tím, že se pákistánský e-sport zařadí po bok oblíbeného kriketu, pozemního hokeje nebo squashe, získají hráči vysoké postavení. A ze Syeda „Sumail“ Hassana, který v roce 2015 ovládl The International a Arslana Ashe, který předloni dominoval celosvětové scéně Tekkena, už nebudou jen řadoví občané.

  Doufejme za ně!

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS