E-sport přitahuje každým týdnem víc a víc fanoušků, točí se v něm větší obnosy peněz a stoupá i popularita. A to úplně všude na světě. Novinkou je stále rostoucí zájem o počítačové hry v Africe. „Na první turnaj v Keni se přihlásilo 12 lidí. Teď jich je každý týden kolem 50,“ usmívá se Bryan Diang, jeden z hlavních vůdců odvětví e-sportu na nejchudším kontinentě planety.
Z e-sportu se stává světový fenomén. Už i školní děti zařazují profesionální počítačové hráče při otázce na vysněné povolání po bok astronautů nebo fotbalistů. Zatímco se scéna točí hlavně kolem Severní Ameriky, Evropy a samozřejmě Asie, nová franšíza roste také v Africe.
Dějiny afrického e-sportu přepsal Thabo “Yvng Savage” Moloi. Rodák z Jihoafrické republiky, která v hrách mimo jiné spolu s Egyptem vévodí kontinentu, se stal prvním hráčem v dějinách Afriky, kterého začal sponzorovat Red Bull. 18letý talent hraje FIFU. A to celkem dobře, své domovině sedí na trůně, na světě je 74. nejlepší.
Za zmínku stojí i počínání hráčky se jménem Sylvia “Queen Arrow” Gathoni. Tahle dívka patří mezi jednu z mála, která hrám na kontinentě propadla. Vede si ale skvěle. „Chci jít příkladem ostatním ženám a lidem, kteří se snaží prorazit v herním průmyslu,“ říká sama.
No a na závěr se o rostoucí herní fenomén v Africe postaral Brian “Beast” Dianga. 28letého rodáka z Keni proslavil Mortal Kombat. Dianga popisuje své začátky jako dny bez jídla a vody ve škole, kterou prochodil s jedněmi páry bot. E-sportový průmysl nabízí jemu i ostatním možnost na lepší život. „Kdybych nehrál hry, asi bych dnes nebyl tam, kde jsem,“ prohlásil.
E-sport se v Africe rozrůstá a průzkumy ukazují, že v příštím roce se zájem zvýší o dalších skoro 15 %. To sice nejsou nějaká ohromná čísla, na chudý kontinent, kde vlastní počítač zhruba jen polovina obyvatel, je to ale slušný výkon. Tak držme palce!