Rychlé probíhání hrami, známé jako speedrunning, je v herní komunitě fenoménem už tři desetiletí. To, jak hráči dokončují tituly co nejrychleji, často pomocí kreativních triků či exploitů, je nejen technicky náročné, ale i velmi zábavné ke sledování.
Z herní výzvy se vyvinul celý žánr. Běžci soutěží v různých kategoriích – od 100% průchodů po tzv. any%, glitchless nebo low%. Hráči tak často dokončí hru způsobem, který její vývojáři vůbec nezamýšleli. Přestože speedruny působí chaoticky, vyžadují preciznost, trénink a hluboké porozumění hernímu systému.
Vzestup komunitních událostí
Mezi nejznámější akce patří Games Done Quick, konkrétně letní SGDQ, kde hráči z celého světa předvádějí své schopnosti v přímém přenosu. Během několika dnů předvedou stovky herních běhů, od klasiky jako Zelda po novinky typu Astro Bot. Cílem je nejen rekord, ale i charitativní sbírka – například v roce 2022 se vybralo přes 3,4 milionu dolarů.
Diváci sledují nejen precizní běhy, ale i chyby. Neúspěch je stejně zábavný jako vítězství. Publikum reaguje, komentuje, fandí. Atmosféra připomíná esportová studia. A právě tady vzniká otázka: proč by speedrunning neměl být oficiálním esportem?
Stejné znaky, jiné vnímání
Speedrunning s esportem sdílí mnoho prvků – soutěžní formát, známé tváře, fanouškovskou základnu i rekordní tabulky. Podle běžců, jako je Beckski93, by uznání pomohlo legitimizovat jejich práci. „Bez reálné motivace je těžké věnovat tomu tolik času,“ uvedla. Veřejné akce jako GDQ jsou sice prestižní, ale účast v nich je čistě nehonorovaná.
Za esportem stojí dlouholetý vývoj, podpora vývojářů a především sponzoři. U speedrunu zatím chybí širší povědomí mimo komunitu. Pokud by se ale zapojily značky a mediální domy, mohl by se i tento formát posunout vpřed.
Dnes pár nadšenců, zítra možná miliony
Speedruny už dávno nejsou výsadou malých fór nebo YouTube kanálů. Lidé sledují, jak někdo projde Gran Turismo 4 za 230 hodin nebo Zeldou za tři a půl minuty. Taková extrémní čísla přitahují pozornost.
Pokud se esportem může stát kompetitivní farmaření nebo simulace kamionu, není důvod, proč by mezi uznávané herní disciplíny nemohl patřit i speedrunning. Chce to jen širší platformu – a šanci.