Síla prostředí počítačových her, to je něco, o čem vůbec nikdo nepochybuje. Pandemie nemoci covid-19 vloni velké množství věcí zastavila, i tak se ale tomuto odvětví dařilo. Ti nejlepší si přišli na šílené cifry, které mnohdy dosahují několika milionů korun. Pojďme se na tohle celé podívat.
Peníze v e-sportu jsou, to ví snad každý. Turnaje, výplaty, peníze od sponzorů. To jsou pro organizace a samotné hráče hlavní zdroje finančních odměn. Otázkou také je, co dotyční hrají za tituly, protože ty často peněžně nejsou srovnatelné.
Podívejme se třeba na situaci v Dotě 2 nebo PUBG. Co do sledovanosti nebo oblíbenosti nemají tyhle „pecky“ příliš vyhráno, hráči ale finančně zdaleka nestrádají. V top desítce roku 2021, kterou jako tradičně zkoumá web esportsearnings.com, hraje hned 9 borců jednu hru.
Číslo 10 – „s1mple“
To, že v žebříčku figuruje Oleksandr „s1mple“ Kostyliev, není žádný překvapením. Jeho 10. místo ale působí slaběji. I tak si z celého světa Counter-Striku vydělává nejvíce, patří mezi největší hvězdy a v srpnu o něm vypustí dokument.
- 241 tisíc dolarů (5 200 000 korun)
Číslo 9 – „Order“
A teď to začíná. Číňan „Order“ sice hraje mobilní verzi, od něj až do prvního místa už jsou pak ale jen a pouze hráči oblíbeného titulu s názvem PUBG.
- 244 tisíc dolarů (5 266 000 korun)
Číslo 8 – „Roth“
Dylan Roth ze Spojených států amerických si také přišel na slušné peníze. Během posledního roku patřil do týmu Zenith Esports, teď je jeho novým působištěm Spicy Fish.
- 255 tisíc dolarů (5 500 000 korun)
Číslo 7 a 6 – „Poonage“ a „Shinboi“
Tihle dva patřili do stejného týmu jako „Roth“. Američan, respektive Kanaďan, těžili hlavně z druhého místa na PUBG Continental Series 4: Americas, kde skončili druzí. Nově patří do výběru Dignitas.
- 259 tisíc dolarů (5 590 000 korun)
Číslo 5 – „Kickstarter“
Další zástupce z USA a další bývalý hráč Zenithu. Stejně jako jeho kolegové se u bývalého zaměstnavatele činili.
- 260 tisíc dolarů (5 611 000 korun)
Číslo 4, 3 a 2 – „M1ME“, „Shrimzy“ a „hwinn“
Americká trojice ovládla PCS4: Americas a domů si odsud odvezla pořádný balík. Členové výběru Susquehanna Soniqs letos vydělali nejvíce.
- 347 tisíc dolarů (7 490 000 korun)
Číslo 1 – „TGLTN“
Australan na první místě? Proč ne. „TGLTN“ je lídrem Susquehanna Soniqs a podle toho letos vypadá také výplata. Suverén na prvním místě by to klidně mohl zabalit, tohle mu totiž bude na nějaký čas stačit.
- 355 tisíc dolarů (7 660 000 dolarů)
V prostředí počítačových her se točí ohromné peníze a tihle borci jsou toho jasným důkazem.