Sedm týdnů, 2 000 hráčů, 25 turnajů, 24 her a prize pool přes 70 milionů dolarů. Největší esportová událost planety právě začala v saúdskoarabském Rijádu. Letošní ročník Esports World Cupu navazuje na překvapivý úspěch z roku 2024, ale s ještě vyššími ambicemi a očekáváním.
Součástí akce je i první ročník tzv. Club Championship. Týmy v něm sbírají body napříč různými tituly a soutěží o hlavní trofej a výhru sedm milionů dolarů. Přes 38 milionů půjde na individuální turnaje, další miliony pak na odměny za kvalifikace nebo MVP bonusy. EWC tak redefinuje, co v esportu znamená všestrannost a týmová výkonnost napříč žánry.
Megashow v přímém přenosu
Turnaj doprovází více než 7 000 hodin živého vysílání ve 35 jazycích a 140 zemích. Vysílání zajišťuje přes 90 partnerů včetně FOX Sports, DAZN, Eurosportu nebo jihokorejského NAVERu. Všechna utkání jsou navíc streamovaná na Twitchi, YouTubu a TikToku. Podle organizátorů jde o druhý nejrozsáhlejší sportovní přenos v historii, hned po olympiádě v Paříži 2024.
Premiéru má i vlastní živý pořad EWC Spotlight, který kombinuje esport, popkulturu a zákulisní přístup. Vznikl ve spolupráci s agenturou IMG a moderují ho Hugh Woozencroft a Rachel Stringer. Mezi hosty nechybí světové hvězdy z sportu i hudby – už při zahájení vystoupili Post Malone, Alesso, Tina Guo nebo DINO z kapely SEVENTEEN.
Hvězdy i šachy
Do role ambasadorů se zapojili i dva globální velikáni: Cristiano Ronaldo a Magnus Carlsen. Právě Carlsen se přitom sám zúčastní šachového turnaje, který je součástí letošního programu. Spolu s nimi dorazilo i 200 nejlepších esportových klubů z celého světa.
Hry zahrnují vše od Counter-Strike 2 a League of Legends po novinky jako Call of Duty: Black Ops 6 nebo RENNSPORT. Nechybí ale ani klasiky jako Dota 2, Rocket League, Street Fighter 6 nebo Starcraft 2.
Rijád jako centrum esportu
Na celé léto se Rijád promění v jedno velké herní město. Kromě hlavních turnajů se fanoušci mohou těšit na komunitní akce, pop-up zóny, koncerty i tematický festival. Všechno probíhá v rámci Boulevard City, kde se spojuje esportová soutěž s kulturní show.
Podle vedení turnaje i představitelů Saúdské Arábie má EWC sloužit jako výkladní skříň vize 2030 a dlouhodobé strategie pro rozvoj herního průmyslu v regionu. Ambice jsou jasné: vytvořit novou esportovou metropoli, která bude udávat směr celému odvětví.
Otázkou zůstává, jestli se druhý ročník dokáže vyrovnat loňskému překvapení. Ale jak se shodují pořadatelé – nejde jen o velikost, ale o to, jak se tu hráči a fanoušci cítí. A právě tím chce EWC 2025 překonat všechno, co kdy v esportu existovalo.