Americký magazín Forbes zveřejnil žebříček deseti nejhodnotnějších organizací na scéně e-sportu. Před samotným sestavením mluvili novináři s hlavními postavami v tomto odvětví. Co nakonec z rozhovorů s investory, analisty nebo samotnými organizacemi vyplynulo? Nejlépe je na tom s přehledem TSM.
Do e-sportu každoročně vstupují velké sportovní hvězdy i celebrity. Sílu nově rozrůstající se scény už pochopili Drake, Jenifer Lopez, Steph Curry, Michael Jordan nebo David Beckham. Hodnota deseti největších týmů na světě vzrostla v letošním roce o 54 % a očekává se, že v následujících měsících a letech bude čísla ještě stoupat vzhůru.
E-sport se stal neskutečným fenoménem. Denně ho na streamovacích platformách sledují statisíce lidí a popularita nabírá na obrátkách. Dalo by se říct, že všemu trochu pomohla pandemie nemoci covid-19, která zastavila normální sport a ten počítačový pak nabídl alternativu.
Prvenství mezi nejhodnotnějšími sportovními týmy světa patří Dallasu Cowboys. „Pokud je vaším cílem být jako Dallas Cowboys a zaměřovat se jen na hry, je to skvělé, ale vede k tomu dlouhá cesta,“ říká Andy Miller, generální ředitel NRG a spolumajitel týmu Sacramento Kings v NBA. „V hrách vám nevydělá peníze jen jedna věc,“ ví sám. Proto se jeho tým NRG zaměřuje i na vlastní propagaci a Miller také otevřel zábavní dům pro hráče. A ten mu slušně vydělává.
Pojďme už se ale konečně podívat na žebříček. Kromě dvou patří všechny týmy do amerických lig.
- Team SoloMid – hodnota 410 milionů dolarů
- Cloud9 – hodnota 350 milionů dolarů
- Team Liquid – hodnota 310 milionů dolarů
- FaZe Clan – hodnota 305 milionů dolarů
- 100 Thieves – hodnota 190 milionů dolarů
- Gen. G – hodnota 180 milionů dolarů
- G2 Esports (Evropa) – hodnota 175 milionů dolarů
- NRG Esports – hodnota 155 milionů dolarů
- T1 (Jižní Korea) – hodnota 150 milionů dolarů
410 milionů dolarů? 8 945 000 000. Takhle nějak vypadá hodnota v přepočtu na české koruny. To je celkem slušná částka. Jen tak dál!