Více
  8.2 C
  Czech
  Pátek, 7 října, 2022

  Čínská scéna řeší trable. Třicet hráčů vyfasovalo trest, ovlivňovali zápasy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jako by Čínu postihlo zemětřesení. Takhle nějak by se dala shrnout situace v tamním prostředí League of Legends. Několika měsíční vyšetřování nakonec „setne“ hlavu 30 profesionálním hráčům. Důvodem je tzv. match-fixing, neboli ovlivňování zápasů.

  Je to problém ohromných rozměrů. Za ovlivňování, sázení a manipulaci svých duelů v počítačových hrách už si vyslechlo trest několik stovek hráčů, trenérů či funkcionářů. Velká kauza postihla před časem Austrálii, teď je ale řeč o gigantech.

  Říká se, že svět počítačových her ovládají v Jižní Koreji a Číně tak, jako nikde jinde na světě. Hvězdy, vítězové, tréninkové prostory i režimy, o jakých se nikomu jinému ani nesní. Morálka ale po tomhle případu v Číně trochu upadne.

  Všechno začalo na konci února, kdy se k ovlivňování zápasů během letního splitu LDL (druhé nejvyšší čínské soutěže v LoL, pozn. redakce) v roce 2020 přiznal Zhou „Bo“ Yang-Bo z výběru FunPlus Phoenix. A tím se strhla lavina.

  Do hry se vložili vyšetřovatelé, kteří nakonec přišli s rázným verdiktem. V problémech je namočených více než 30 profesionálních hráčů, trenérů i organizátorů. Z profesionálních „playerů“ jmenovitě třeba Wang „Teeen“ Yalo-Ji nebo Xiang „bless“ Yi-Tong. Ti dostali zákaz činnosti na 4, respektive 12 měsíců.

  Celosvětový problém

  Není to jen Čína nebo Jižní Korea, i přes to, že v zemích platí přísná pravidla. S ovlivňováním a sázením už měly problémy také zmiňovaní Australané nebo celky z nižších soutěží. Na ligy a profesionalitu soutěží to každopádně špatný stín vrhá.

  Když bychom se měli vrátit ještě k současné kauze, nejvyšší trest si vysloužil tým Sheng Jie Gaming a jeho „topař“ Wang „Spunk“ Zhi-Peng. Ten si zřejmě kompetitivní League of Legends nezahraje do konce své profesionální kariéry.

  Stejný osud postihlo i 11 dalších hráčů. Tohle totiž zkrátka nejde. Aby se předem hra domluvila, hráči hráli podle předem nastolených pravidel a chybovali? Neakceptovatelné. S tímhle postojem to klidně mohou někteří rovnou zabalit.

  Vyšetřování je u konce a verdikt si vyslechla řada lidí točících se v prostředí počítačových her. Snad budou vysoké tresty sloužit pro ostatní jako ponaučení.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS