Když se řekne e-sport, většina lidí si vybaví League of Legends nebo Counter-Strike. Jenže v Asii už hlavní pozornost patří mobilním hrám. Jejich popularita roste tak rychle, že dokážou zaplnit i stadion pro desítky tisíc lidí.
Honor of Kings, nejhranější mobilní MOBA na světě s více než 100 miliony denních hráčů, zažila 8. listopadu své největší finále. Hrálo se na pekingském Národním stadionu, který byl speciálně upravený pro tuto show a pojal přes 62 tisíc fanoušků. Podle Guinnessovy knihy rekordů šlo o největší živou návštěvu e-sportové akce v historii.
Souboj týmů All Gamers a Chongqing Wolves nabídl napínavou podívanou. Wolves se do finále probojovali z dolní části pavouka, ale All Gamers nakonec vyhráli 4:2 a získali hlavní podíl z více než dvoumilionového dolarového prize poolu.
Zájem o finále byl obrovský. Vstupenky zmizely z prodeje během dvanácti sekund. Organizátoři uvádějí, že by se prodalo i víc, kdyby to umožnila kapacita stadionu. Atmosféra připomínala velký sportovní svátek, se světly, pyrotechnikou a obrovskými obrazovkami.
Tento rekord překonal všechna dosavadní čísla v historii e-sportu. Dosud nejvyšší návštěvnost drželo finále virtuálního turnaje UEFA EURO 2016 v Paříži s 45 tisíci diváky. Honor of Kings tak ukázal, že mobilní soutěže dokážou zaujmout masy stejně jako tradiční tituly na PC.
KPL, čínská profesionální liga pro Honor of Kings, patří k největším soutěžím svého druhu. Její finále potvrdilo, že éra mobilního e-sportu teprve začíná – a že i zápas na telefonu může mít atmosféru světového stadionu.

